6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ZDAĆ FCE

Czym jest egzamin FCE i dlaczego warto się nim zainteresować? Przekonaj się sama!

Jak już wiecie z tego postu w lipcu zdałam egzamin Cambridge English: First (FCE). Czy było warto? Do czego mi się to przyda? Do czego przyda się Tobie? Przedstawiam X powodów, dla których warto poświęcić trochę czasu na naukę i podejść do egzaminu.

  1. Będziesz mieć potwierdzenie Twoich umiejętności językowych. Na papierze. FCE to egzamin państwowy, wydawany przez Uniwersytet w Cambridge, jeden z najlepszych na świecie. Więc nikt już nie zarzuci Ci, że słabo znasz język. Oczywiście papierek to jedno, a faktyczne umiejętności to drugie, ale certyfikat doda Ci pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Przynajmniej mi dodał. Ty przecież też znasz go już na jakimś (całkiem dobrym) poziomie, jeśli rozważasz spróbowanie.
  2. Angielski komunikatywny? Tak, ale na piśmie!
    W dzisiejszym świecie przy pisaniu CV warto wspomnieć o poziomie znajomości języków obcych. No dobrze, wpisujesz więc ,,angielski komunikatywny” i co? I klapa. Pracodawca prawdopodobnie nie zwróci większej uwagi na tę część Twojego dokumentu. Dziś ten niepisany poziom widnieje w większości curriculum vitae. Nie jest on zbytnio miarodajny, bo Józek z Pcimia za angielski komunikatywny uzna przedstawienie się i zamówienie sobie jedzenia w restauracji. W tym samym czasie Tomasz, pracownik korporacji, będzie rozmawiał o biznesie i innowacjach ze swoim przełożonym. Wprawdzie i jeden i drugi zrobią prawdopodobnie jakieś błędy, ale dobrze wiesz, że między nimi pod względem językowym jest przepaść.
  3. Mając FCE możesz uczyć angielskiego w szkole. Podstawowej. I przedszkolu. O ile masz odpowiednie wykształcenie pedagogiczne lub chociaż kurs. Oczywiście lepsza byłaby filologia angielska, ale dziś język ten nie należy do specjalnych umiejętności, więc warto skończyć jakiś inny kierunek, a angielski znać dodatkowo. Tutaj, za potwierdzenie Twoich zdolności posłuży właśnie certyfikat. Możesz zacząć od FCE, albo od razu spróbować swoich sił w CAE (poziom wyżej), który daje jeszcze większe uprawnienia.
  4. Egzamin językowy jest fajnym sposobem na podsumowanie językowej edukacji. Uczysz się angielskiego od podstawówki? Właśnie zdajesz maturę? Super! Na świeżo możesz przystąpić do testu i się sprawdzić. A nuż uda się zdać i zdobędziesz pierwszą poważną kwalifikację. Pamiętaj, że Twój przyszły pracodawca nie będzie zainteresowany Twoim wynikiem z matury z języka, ale za to FCE już tak.
  5. Doświadczenie! Każdy sposób zdobywania doświadczenia i próbowania nowych rzeczy jest dobry. Może nawet zmieni Twoje życie. Ono przecież samo pisze scenariusze. Podczas kursu przygotowawczego możesz poznać ciekawych ludzi, być może zainspirują Cię do zmian lub zachęcą do zrobienia czegoś kreatywnego. Albo chociaż uświadomią, że każdy z nas postrzega otaczający nas świat inaczej. Cokolwiek! Próbuj, zdobywaj doświadczenie, rozwijaj się! Tego nigdy za mało.
  6. ,,FCE? Nie warto! Rób od razu CAE!” Ile razy to słyszałaś? Bo ja wiele. Że nie warto, że każdy ma, że pracodawcy nie cenią. Ale po chwili zastanowienia odpowiedz sobie na pytanie: ilu Twoich znajomych naprawdę ma FCE? Bo wśród moich znajomych nie mogę wymienić nikogo. A nawet jeśli ktoś ma i się nie chwali, to przypuszczam, że tych ludzi wciąż jest tylu, że można by ich zliczyć na palcach jednej ręki. Widzisz? Nie każdy ma FCE. Nie daj sobie wmówić, że nie warto. Albo jeszcze lepiej: że lepiej od razu zrobić CAE. Jeśli czujesz się pewnie i wiesz że zdasz poziom drugi, to proszę bardzo! Ale większość ludzi, których ja znam i wiem, że odłożyli FCE na rzecz CAE, nigdy nie podeszła do egzaminu z języka. Bo okazuje się potem że nie ma czasu na naukę, że pojawiają się inne wydatki, że priorytety się zmieniają. Pamiętaj o tym, bierz się do pracy i osiągaj swoje cele! Bo wiem, że dasz radę!:)

Mam nadzieję, że chociaż część z Was przekonałam do spróbowania swoich sił i podejścia do zdania certyfikatu z języka angielskiego, jakim jest FCE. Dajcie znać co o tym myślicie i jak Wam poszło!

Pozdrawiam,
K.

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: