DRESS CODE – CO TO TAKIEGO?

Byłam ostatnio na wykładzie na temat Savoir Vivre zorganizowanym przez All in UJ Nauka i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o Dress Codzie!

DRESSCODE

Dress Code to ogólne zasady ubierania polegające na odpowiednim dopasowaniu ubioru do okazji. Warto pamiętać o tym, że żeby łamać zasady, trzeba je najpierw znać.

Ubranie to głupia rzecz, ale jeszcze głupsza to być źle ubranym.

JAKI POWINIEN BYĆ IDEALNY STRÓJ?

  • Dopasowany do wykonywanego zawodu, stanowiska, branży, firmy. Inaczej ubiera się prezes banku, a inaczej szef budowy.
  • Męski lub kobiecy, ale nie seksowny! Zwłaszcza w pracy.
    Jeżeli kobieta w pracy wygląda seksownie to uszczypliwi zaczynają zastanawiać się czy to aby na pewno kompetencje sprawiły, że znalazła się na danym stanowisku… Lepiej unikać przykrych sytuacji i osądów.
  • Dopasowany do okazji. Inaczej ubierzemy się na rodzinny obiad, a inaczej na np. wesele.
  • Bardzo dobrej jakości (nie mylić z drogi!). Nie zniszczony, wyglądający porządnie, dobrze.
    W idealnym świecie lepiej kupić jeden sweter z wełny niż dwa z bawełny, bo będą trwalsze, będą lepiej wyglądały i dłużej się nosiły. Ale to idealny świat. Wszyscy znamy swoje realia. 😉
  • Oparty na klasyce, nie na modzie. (Tzw. klasyczną modę możemy obserwować na np. brytyjskiej arystokracji).
  • Elegancki lub zawierający elementy kojarzące się z elegancją.

KIM SĄ OLD MONEY?

Old Money to ludzie, którzy mają pieniądze od pokoleń (nie są tzw. dorobkowiczami). Oni zawsze wiedzą, jak dobrać strój do okazji. Nie dają sobie wmówić, co należy nosić, a czego nie. Mają klasę. (Kasę zresztą też). Dobrym przykładem Old Money jest – znów – angielska arystokracja. Nie podążają ślepo za trendami, bo moda przemija, a styl pozostaje. Można się od nich nauczyć właśnie tej wolności stylu.

old money kto to

PS. Zdjęcie z przymrużeniem oka 😉

DRESS CODE I JEGO ZASADY

Zobacz:

DRESS CODE DLA PAŃ

DRESS CODE DLA PANÓW

CZY WIESZ CO TO SMOKING?

Smoking to garnitur w kolorze czarnym, z klapami wykładanymi jedwabiem i jedwabnymi lampasami na spodniach. Do smokingu ubiera się klasyczne czarne buty i białą koszulę (jedynie białą!). Ubiera się go na bardzo eleganckie przyjęcia. Smokingowi towarzyszy najczęściej czarna muszka.

Ciekawostka! Na eleganckich przyjęciach kelnerzy noszą białe muszki – po tym można rozpoznać, kto przyszedł się bawić, a kto jest w pracy. 🙂

smoking

Kobiecy smoking to długa elegancka suknia, czasem kostium. Rzadziej mała czarna.

STRÓJ PO PRACY

Strój w pracy powinien być tłem dla profesjonalizmu. Ma być poprawny, dopasowany do zawodu.

Strój po pracy może być o jeden stopień mniej formalny niż ten, w którym występujemy w pracy. Powód jest prosty – nie chcesz chyba spowodować szoku. Jeżeli na co dzień jesteś Prezesem lub Panią prezes dużej firmy, to każdy z Twoich pracowników będzie lekko zaskoczony, jeśli zobaczy Cię w weekend w kawiarni w dresie…

STRÓJ SPORTOWY

Według zasad dress code’u strój sportowy to taki, w których mężczyźni chodzą oglądać sport, a nie go uprawiać. 😉

sport baseball

DROGIE PANIE

Rajstopy to obowiązkowy element strojów eleganckich. Nie nosi się ich do sandałów. Wniosek – nie zakładamy sandałków do eleganckich strojów!

Jeśli chodzi o biżuterię to mniej znaczy więcej (jak zresztą zawsze).

Kolejna ważna rzecz – do stroju wieczorowego nie ubieramy zegarka! W czasie takiej uroczystości może go mieć jedynie mężczyzna!

Będąc gościem przyjęcia weselnego nie kupujemy strojów w kolorze białym. Intensywna czerwień też jest źle widziana. W ten dzień trzeba oddać tzw. pierwsze skrzypce Pannie Młodej. Niech wygląda najlepiej.

panna młoda

Torebka i buty mogą być w jednym kolorze pod warunkiem, że jest to kolor cielisty albo czerń. Inne kolory warto skontrastować.

Uwaga – czerwone buty i czerwona torebka wyglądają razem wulgarnie.

PAMIĘTAJCIE, ŻE…

Prostota to szczyt wyrafinowania – Leonardo da Vinci.

Nie moda, a styl, moi drodzy. Moda przemija, a styl pozostaje. Często jednak buduje się go całe życie…

moda przemija styl pozostaje

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się z tego wpisu czegoś nowego. A może znaliście już te zasady? Warto tu coś jeszcze dodać? Dajcie znać w komentarzach!

Pozdrawiam,
Kinga

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: