BLOGOWANIE – CZY WARTO? CZY TRUDNO SIĘ WYBIĆ?

Czy dziś jest trudniej niż kilka lat temu? Czy w ogóle warto pisać bloga? Jak zdobyć czytelników? Sprawdź!

pisanie bloga

Jest jedna rzecz, która od jakiegoś czasu siedzi mi w głowie. W internecie często mówi się, że…

DZIŚ CIĘŻKO SIĘ WYBIĆ

Owszem, może to i trochę prawda, może i jest trudniej niż kilka lat temu, ale przecież nie każdy z nas musi być w TOP 10, TOP 100 czy w jakimkolwiek innym rankingu. Czasami warto tworzyć dla mniejszej grupy społecznej, znaleźć swoją niszę i wyspecjalizować się w wąskiej dziedzinie. Niedawno nawet słyszałam, że takie blogi mają naprawdę duży potencjał. Każdy z nas ma coś, czym warto by podzielić się z innymi. Mimo, że wszyscy jesteśmy bardzo podobni, to każdy z nas żyje trochę inaczej, ma inne poglądy i inne cele.

blogowanie jak zacząć

Ja chcę podzielić się moimi – jeśli chcesz śledzić to co robię, bardzo się cieszę. Pamiętaj, że jesteś tu mile widziany lub widziana. Jeśli jednak uważasz, że to głupota i w ogóle ,,co Ty Kinia robisz” – rozumiem. Nie będę Cię zatrzymywać. Ani tym bardziej zmuszać, żeby czytać moje wypociny. Za bardzo Cię szanuję.

CO CIEKAWE…

Raz, gdy brałam udział w rekrutacji do organizacji studenckiej All in UJ, do której (może na szczęście) mnie nie przyjęli w formularzu pojawiło się pytanie o… twórczość internetową. Chodziło o to, czy masz bloga, prowadzisz ciekawy kanał na YouTubie czy konto na Instagramie. Wydaje mi się, że to przyszłość. Budowanie długotrwałych relacji będzie bardzo ważną umiejętnością miękką poszukiwaną przez pracodawców, więc nawet jeśli jesteś twórcą internetowym i niestety nie zarabiasz kokosów z blogowania (a właśnie często tak właśnie jest), to nabyte umiejętności czy nawet niewielki zasięg może pomóc w zdobyciu pracy. Przynajmniej mi by pomogło, ale to może dlatego, że od jakiegoś czasu interesuję się social mediami, a one to nie tylko influencerzy. 😉 Jest też druga strona medalu – agencje, ale o tym kiedy indziej.

coworking

BLOG A FIRMA

Blog ma być pasją, a to, czy na nim zarobisz wyjdzie w praniu. W każdym razie – tak jak każdy post na blogu jest w pewnym sensie inny, tak każdy klient w firmie będzie wymagał innego, indywidualnego podejścia, zaangażowania i poświęconego mu czasu. Myślę, że zajmując się czymś tak pozornie prostym jak blog i social media, można się tego szybko i łatwo nauczyć.

Niestety blogowanie ma też minusy. Nie wszystkim będzie podobało się to co robisz, znajomi zaczną odchodzić, na ich miejsce przyjdą zupełnie nowi, obcy ludzie. Tu follow, tam unfollow, tu serduszko, jakiś lajk i Twoje życie zaczyna wyglądać jakoś inaczej. Pamiętajcie, że nawet mały bloger jest w stanie sprawdzić, co kto robi na jego profilu. Ja zawsze widzę kto dał mi unfollow i najbardziej boli, jak są to osoby, które znam…

NIE BÓJ SIĘ, BĘDZIE DOBRZE

Mam nadzieję, że moje doświadczenia związane z rozpoczęciem blogowania dadzą do myślenia osobom, które dopiero zaczęły lub planują zacząć w niedalekiej przyszłości. Słuchajcie, nie ma się czego bać. Nie mogę Wam powiedzieć, że będzie łatwo – bo nie będzie. Sama pamiętam czasy, gdy wracałam z pracy po 12-godzinnej zmianie i ,,zaczynałam kolejną”… (W momencie zakładania bloga i pisania pierwszych wpisów pracowałam jeszcze w Benettonie). Siadałam do laptopa, żeby jeszcze coś zmienić, jeszcze coś napisać. Zdarzało się, że zasypiałam przy biurku, a jeśli brałam się za to w łóżku, to często kończyło się to pobudką rano z laptopem na brzuchu, po nocy przespanej w jednej pozycji, bo ze zmęczenia nawet nie miałam siły odłożyć laptopa na bok.

pies w łóżku

Chcę powiedzieć Wam, że blog wymaga pracy, ale jeśli włoży się w to serce, jest to praca warta wysiłku i opłacalna. Dla mnie niewątpliwą inspiracją są najwięksi polscy blogerzy. Uważam, że nawet w naszej polskiej blogosferze każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli nie, to może właśnie Ty będziesz Tą lub Tym, który stworzy to, czego wciąż brakuje.

Jeśli chcesz poznać moje początki, zapraszam tutaj.

Ściskam,
Kinga

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: