EF NOWY JORK VS. EF RZYM – PORÓWNANIE

EF NOWY JORK VS. EF RZYM – PORÓWNANIE

Dzięki szczęśliwemu zbiegowi różnych okoliczności byłam już na dwóch kursach z EF Education First, z czego ogromnie się cieszę. Co więcej, od dawna jestem ich Ambasadorką. Odwiedziłam szkołę w Rzymie, gdzie uczyłam się języka włoskiego od podstaw oraz tę w Nowym Jorku, gdzie szlifowałam swój angielski. Byłam także na Hawajach, ale o tym kiedy indziej.

W związku z tym dużo osób pyta gdzie podobało mi się bardziej – we Włoszech czy w Nowym Jorku?

Cóż, z jednej strony jestem w pewien sposób związana z Włochami (studiuję filologię włoską), więc Italia jest bliska mojemu sercu. Z drugiej strony – jestem totalnie zakochana w Nowym Jorku. Zobaczenie tego miasta na własne oczy było chyba moim największym marzeniem!

Zobacz także: BUCKET LIST

ROZMIAR SZKOŁY

Szkoła w Nowym Jorku jest jakieś 10 razy większa niż szkoła w Rzymie. EF New York ma swój własny kampus, na którym jest dosłownie wszystko, czego może potrzebować student, a nawet więcej. Znajdziesz tam m.in. kryty basen, mini teatr, boiska, siłownię czy korty do tennisa. Jest tam nawet Starbucks.

szkoła ef nowy jork

Szkoła w Rzymie mieści się w jednej kamienicy, a więc rozmiarami bardzo odbiega od wielkiego kampusu w NY. Było tam bardzo przytulnie i każdy student czuł się jak w domu. Dodatkowo, Pani Dyrektor codziennie zarażała nas swoim uśmiechem.

Szkoła w Rzymie jeszcze pachniała świeżością – klasy były odnowione i nowoczesne. Po nowojorskim kampusie widać było, że trochę już przeżył… 😉

ILOŚĆ STUDENTÓW

Szkoła w Nowym Jorku gości w każdym tygodniu po kilkaset uczniów – zarówno tych przebywających na programach długoterminowych, jak i studentów, którzy przyjechali do Nowego Jorku na kilka tygodni, np. na ferie lub wakacje. W związku z tak dużą liczbą uczniów – nie sposób poznać wszystkich. Zna się tylko osoby, z którymi:

  • chodzi się na zajęcia
  • mieszka się w pokoju
  • tzw. znajomych znajomych

Można do tego dodać także ludzi poznanych w czasie różnych aktywności pozalekcyjnych organizowanych przez szkołę, ale to od Ciebie zależy jak często będziesz w nich uczestniczyć i jak bardzo będziesz chciał lub chciała integrować się z innymi ludźmi. Na zdjęciu ja z moimi koleżankami podczas wolontariatu na New York Fashion Week:

W Rzymie w całej szkole uczniów było ok. 70. Znaliśmy się dobrze, bo codziennie widywaliśmy się na szkolnym korytarzu oraz w czasie przerw, więc dużo łatwiej było się poznać i zintegrować.

NAUKA

Prawdę mówiąc, więcej nauczyłam się w Rzymie, niż w NY. Gdy przyjechałam do Rzymu, nie umiałam powiedzieć prawie nic po włosku. No może jakieś proste zdania. Miałam silną motywację do nauki (zaczynałam studia językowe), więc w ciągu tego krótkiego czasu zapamiętałam naprawdę dużo.

Angielski? Przyjeżdzając do Nowego Jorku znałam go już… całkiem dobrze, więc po kursie nie czułam tak dużego progresu jak w przypadku włoskiego w Rzymie. Chociaż używanie go każdego dnia na pewno wiele mi dało.

JEDZENIE

W różnice między kuchnią amerykańską i włoską nie będę się zagłębiać, bo to temat rzeka. Napiszę Wam, jak wyglądają stołówki i czego mniej więcej można się spodziewać.

Stołówka w Nowym Jorku wygląda jak na filmach. Jeśli oglądaliście amerykańskie filmy o nastolatkach to możecie ją sobie bez problemu wyobrazić. Znajduje się tam dużo stolików przy których możecie zjeść pyszne śniadanie razem ze znajomymi. Pod sufitem wiszą flagi – znalazłam nawet polską. Jeśli chodzi o wybór dań – nie będziecie głodni. Jeśli znudzi Wam się amerykańska pizza na obiad i gofry z syropem Hershey na śniadanie, możecie spróbować innych ,,międzykontynentalnych” specjałów serwowanych przez szefa kuchni. Znasz przepis na smaczne danie – zostaw go w specjalnej skrzyneczce, może zagości na stałe w karcie EF!

Wybór napojów także jest ogromny – od kaw i herbat, przez mleko (nawet sojowe), po soki i napoje gazowane. Szczególnie do gustu przypadły mi lemoniady – zwłaszcza arbuzowa i melonowa.

Jeśli chodzi o stołówkę w Rzymie, to tutaj za bardzo się nie rozpiszę, bo jej nie ma. A przynajmniej mi nic o niej nie wiadomo. Większość studentów mieszka u rodzin goszczących i tam się żywi. Na lunch’e chodzi się na miasto. Miałam koleżankę, która mieszkała w EF-owej rezydencji – razem ze swoimi współlokatorkami gotowały sobie same. Stołówki nie było.

CENY

Co tu dużo mówić – dla Polaka jest drogo zarówno we Włoszech, jak i w Nowym Jorku. Jeśli interesują Cię ceny mojego kursu w Rzymie zapraszam do przeczytania tego postu: Ile naprawdę kosztuje kurs z EF? Napisałam go na podstawie kursu we Włoszech. Post o cenach w NY – tutaj 🙂

RODZINA GOSZCZĄCA CZY KAMPUS

Dużo osób zadaje mi to pytanie. Testowałam obie formy zakwaterowania. W Rzymie mieszkałam z włoską rodziną, a w Nowym Jorku na kampusie. Najlepiej będzie, jeśli przeczytasz sobie ten post: rodzina goszcząca czy akademik?

NA KONIEC DOBRA RADA

Zauważyłam, że osoby przyjeżdżające do szkoły w tym samym tygodniu trzymają się razem aż do końca kursu. Wydaje mi się, że to przez lekki stres towarzyszący przyjazdowi do nowej szkoły. Pierwszego dnia wszyscy jesteśmy na tej samej pozycji, więc łatwiej się zintegrować. Do tego dochodzi welcome drink na koniec dnia – i zostaje się razem już do końca! 😉

Miałam tam zarówno w Rzymie, jak i w Nowym Jorku – byliśmy super zgraną ekipą!

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości lub po prostu chcesz moją zniżkę Ambasadorską – napisz do mnie przed rezerwacją kursu na instagramie: @kiniacz.xoxo – chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania i doradzę, jak mądrze zarezerwować kurs!

Dajcie znać w komentarzu czy powinnam dopisać coś do tej listy. Chętnie podzielę się z Wami moimi doświadczeniami!

Jeśli chcesz porozmawiać ze mną prywatnie – napisz do mnie na Instagramie @kiniacz.xoxo! Codziennie dostaję od Was wiadomości z pytaniami o EF, także śmiało! 🙂

Jeśli podobał Ci się mój wpis będzie mi miło, jeśli:

  • zasubskrybujesz mój kanał na YouTubie
  • udostępnisz ten wpis swoim znajomym
  • zaobserwujesz mnie na Instagramie!
%d bloggers like this: