JAK BYĆ ZDROWYM I SZCZĘŚLIWYM? | ZWOLNIJ!

Slow life to sposób na życie, który jest bardzo popularny na zachodzie. Ostatnio jego założenia rosną w siłę również w Polsce. Slow life to przede wszystkim minimalizm, naturalność i stawianie na relacje międzyludzkie. To odejście od nadmiernego konsumpcjonizmu. Przeczytaj, dlaczego warto spróbować żyć według zasad slow life!

Dzisiejszy świat bardzo często narzuca nam jak żyć. W telewizji i internecie promuje się określone idee i wartości. Szczęśliwa kobieta to ta szczupła w rozmiarze 36 lub mniejszym, z tzw. kratą na brzuchu, jedząca tylko superfoods i chodząca na siłownię 5 razy w tygodniu. Jej dzień jest zaplanowany co do minuty i oczywiście nie ma w nim miejsca na jakiekolwiek niedoskonałości. Jeśli ma dzieci, to oczywiście one też są idealne – ładnie pachną, dobrze wyglądają, nie płaczą. Prowadzi dobrze prosperujące konto na Instagramie, najczęściej w przerwie między własnym rozwojem osobistym, pracą, często własną firmą i kochającym mężem u boku. Jeśli nie spełniasz chodź jednego z wyżej wymienionych warunków – nie jesteś idealna. Powinnaś coś zmienić w swoim życiu. Najlepiej od razu.

Możesz zacząć od sprawdzenia, czy mój Instagram wpisuje się w te wymagania. 😉

O NIE, NIE, NIE…

A właśnie, że nie – nic nie musisz.  Odpowiedzią na zabiegany styl życia, w którym liczy się tylko praca, produktywność i rozwój jest zdobywające popularność na zachodzie slow life. Slow life to celebrowanie chwili, życie w teraźniejszości. Slow life to pozytywny tryb życia. W zgodzie z naturą, w kontakcie z bliskimi. Slow life to minimalizm. To pielęgnowanie relacji z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi. Przecież wszyscy wiemy, że nie liczy się ilość, a jakość.

kawa

Oczywiście nie znaczy to, że masz przenieść się nagle z miasta na wieś, założyć ogródek i chodzić w starych jeansach do końca świata. Absolutnie. Chodzi o to, by docenić to, co się ma i nie gonić za niedoścignionym. Życie nigdy nie będzie idealne i my też tacy nie będziemy. Taka jest natura człowieka. Im szybciej to zaakceptujesz, tym lepiej dla Ciebie.

SLOW LIFE TO MINIMALIZM

Slow life mówi nie konsumpcjonizmowi. Nie dajmy się zwieść pokusie posiadania wszystkiego. Czy naprawdę potrzebujemy nowej pary butów, gdy w szafie brak miejsca na te stare? Kolejna sukienka na wyjście, które może nigdy nie nastąpić? Trzeci tusz do rzęs, tylko dlatego że była promocja -50% na wszystko? Czy naprawdę tego potrzebujesz? Czy to są rzeczy, dzięki którym staniesz się szczęśliwsza? Jeśli wciąż nie umiesz sobie odpowiedzieć na te pytania pomyśl o tych, którzy wiele by oddali by mieć to, co Ty masz teraz…

nowoczesne mieszkanie

PRZECHODZĄC DO SEDNA SPRAWY

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych udowodniły, że najbardziej szczęśliwi i najzdrowsi są ci ludzie, którzy… żyją wraz z innymi, w grupie. Mają czas na popołudniową kawę w tygodniu, potrafią w weekend odwiedzić schorowaną ciotkę, zamiast iść do kina na kolejny film. To Ci, którzy zamiast do galerii, jadą w niedzielę w góry czy na obiad ze znajomymi…

góry

Badania te trwały ponad 75 lat. Obserwowano ponad 700 osób w różnym wieku, co roku pytając ich o pracę, dom, rodzinę czy zdrowie… Rozmawiano nie tylko z nimi, ale też z ich dziećmi, żonami, a nawet wnukami tylko po to, by wyniki były jeszcze bardziej wiarygodne.

Na początku badani zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwszą byli studenci, którzy właśnie ukończyli studia na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Harvard. Druga to, dla ukazania kontrastu i otrzymania precyzyjnych wyników – grupa nastolatków z najbiedniejszych dzielnic Bostonu.

Ich życia potoczyły się bardzo różnie. Część została prawnikami, część lekarzami. Pełnili i pełnią najbardziej odpowiedzialne funkcje w państwie. Jeden z nich został nawet prezydentem. 😉 Inna część tej grupy wpadła w alkoholizm, a ich życia nie potoczyły się już tak kolorowo. Co ciekawe, badanie wciąż trwa, mimo że dziś z tych osób żyje tylko i aż 60…

Najważniejszy wniosek płynący z tego badania jest następujący:

Dobre relacje międzyludzkie sprawiają, że jesteśmy zdrowsi i bardziej szczęśliwi.

szczęśliwa dziewczyna

Idealnie wpisuje się to w założenia życia w rytmie slow, które szczerze Ci polecam!

Pamiętaj, że w tym przypadku nie liczy się ilość, a jakość. Tysiąc znajomych na Facebooku to tylko nic nie znacząca liczba, jeśli w pobliżu siebie nie masz prawdziwego przyjaciela, do którego możesz zadzwonić w środku nocy z każdym, nawet najmniejszym problemem.

O badaniu dowiedziałam się z filmiku Ted Talks opublikowanego na YouTubie – jeśli ktoś z Was jest bardziej zainteresowany tematem odsyłam w to tajne miejsce.

NA ZAKOŃCZENIE

Pamiętajcie, że nie ma ściśle określonych warunków, które trzeba spełnić, by żyć według slow albo po prostu by prowadzić szczęśliwe życie. Nie ma też rzeczy które trzeba kupić (lub wręcz przeciwnie – wyrzucić). Dobre, szczęśliwe życie to kwestia bardzo indywidualna, często subiektywna. Jednej osobie poczucie zadowolenia i spełnienia dadzą pieniądze, innej podróże, a jeszcze innej zdrowie najbliższych osób. Przykładów jest mnóstwo, ponieważ ile ludzi tyle zdań. 😉 W slow life chodzi o uważność, o przeżywanie chwili i życie w teraźniejszości. W zgodzie z naturą, ale przede wszystkim – z samym sobą.

Życie w rytmie slow to nie (po)wolne życie. To wartościowe życie.

A wy co o tym sądzicie? To kolejna moda, która przyszła do nas z zachodu czy może nareszcie stajemy się bardziej świadomi i odpowiedzialni za to, co nas otacza?
Dajcie znać w komentarzach!

PS. Jeśli zainteresował Was temat slow life, to zerknij też tutaj:

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY SLOW LIFE

Ściskam,
Kiniacz!

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: