JAK DBAĆ O ŚWIEŻY TATUAŻ? | RADY TATUAŻYSTY

Home / LIFESTYLE / JAK DBAĆ O ŚWIEŻY TATUAŻ? | RADY TATUAŻYSTY
jak dbać o tatuaż

Chciałabym podzielić się z Wami wskazówkami, które dostałam od mojego tatuażysty zaraz po zrobieniu mojej pierwszej (i prawdopodobnie ostatniej) dziary.

Jak dbać o tatuaż w pierwszych dniach po zabiegu?

Albo raczej po mojemu – jak dbać o #babylotous w pierwszych dniach życia? ZOBACZ MÓJ TATUAŻ 😀

CZAS GOJENIA

Zacznijmy od tego, że wstępne wygojenie się tatuażu trwa około 2-3 tygodni i jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji oraz cech fizjologicznych. W tym czasie trzeba o niego szczególnie dbać. Tatuaż układa się pod skórą nawet do trzech miesięcy. Dopiero po tym czasie staje się gładki i matowy.

Pamiętaj, że nawet najlepiej wykonany tatuaż może wiele stracić przez niewłaściwe postępowanie w trakcie gojenia.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Przez pierwszy dzień lub dwa warto nosić opatrunek. Rana jest świeża i może sączyć się z niej krew, osocze lub nawet pozostałości barwnika. Z tego względu tatuaż należy przemywać wodą i mydłem antybakteryjnym oraz pamiętać aby jednocześnie zbytnio go nie namoczyć. Potem należy go dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem papierowym, posmarować i założyć nowy opatrunek. Nie wolno trzeć skóry – to świeża rana!

tatuaż

Przez pierwszą dobę opatrunek należy zmieniać najlepiej co 4 godziny, za każdym razem delikatnie przemywając, osuszający i nawilżając cienką warstwą odpowiedniego kremu tatuowane miejsce. Specjalny krem można kupić w np. studiu tatuażu. Pamiętaj, że lepiej smarować go częściej cienką warstwą kremu niż na raz nałożyć pół tubki. 

INNE WAŻNE RADY

Zdecydowanie nie wolno dopuścić do zabrudzenia rany! Tak jak wspomniałam, jest to rana kłuta, więc przez pierwsze dni warto nosić folię lub specjalny opatrunek zwany przeze mnie ,,pampersem”. Po zasklepieniu się rany należy przestać stosować folię i pozwolić skórze swobodnie oddychać w czystych warunkach.

Być może nie wiedziałaś, ale łuszczenie się skóry na tatuażu jest naturalnym procesem gojenia. Nie wolno drapać świeżej rany! Nawet gdy bardzo swędzi… pozwól jej naturalnie się zregenerować.

W tym celu unikaj ubrań, które ocierają się o tatuaż i powodują dodatkowe podrażnienia. Co więcej, przez okres około 3 tygodni zrezygnuj z opalania. Dotyczy to też solarium, sauny, wszelkich basenów oraz wytężonego wysiłku fizycznego.

Pojawienie się strupów jest najczęściej spowodowane nieodpowiednim dbaniem o świeży tatuaż i nie jest normalnym zjawiskiem. Jeśli już się pojawią należy zostawić je w spokoju (po oderwaniu strupków może pojawić się blizna) i zgłosić się do swojego tatuatora z prośbą o pomoc, co należy zrobić w takiej sytuacji. 

CO Z ALKOHOLEM?

Przez 72 godziny po tatuowaniu nie wolno pić alkoholu oraz stosować innych substancji wyskokowych, które podwyższają ciśnienie. Dlaczego? Mogą powodować obfite krwawienie, a w skrajnych przypadkach rozlanie się barwnika pod skórą lub jego odrzucenie.

dziewczyna z tatuażem

Podsumowując – najważniejsze czynności po zrobieniu tatuażu to dokładne mycie, nie moczenie oraz nie drapanie tatuażu mimo tego, że czasami bardzo swędzi… Niestosowanie się do powyższych instrukcji może spowodować wyblaknięcie, uszkodzenie i ubytki w tatuażu oraz różnego rodzaju zakażenia zagrażające zdrowiu. 

NA KONIEC CIEKAWOSTKA

Czy wiedzieliście, że…?

Wzory tatuażów, które widzicie w Internecie są często ,,sfotoszopowane”. Co to znaczy? Otóż chciałam zrobić sobie mały tatuaż, który miał dość dużo detali. Gdy pokazałam swoją inspirację mojej tatuatorce, powiedziała, że to niemożliwe, ponieważ przy tylu szczegółach tatuaż by się po prostu zlał… Dlatego wybrany wzór warto wcześniej skonsultować z tatuażystą w celu dogadania szczegółów projektu albo ewentualnych porad.

TERAZ JUŻ NAPRAWDĘ KOŃCZĘ

Tatuaż zmienia się wraz z wiekiem i skórą. Trzeba o niego dbać – unikać wystawiania na słońce czy wysokiej temperatury aby zapobiec wyblaknięciu. Należy go też dobrze nawilżać. Jeśli dbasz regularnie o swoją skórę – nie musisz wprowadzać żadnych specjalnych dodatkowych zabiegów.

Ode mnie to tyle na dziś!

Dzięki, że jesteście i że wytrwaliście do końca!
Jeśli macie pytania – śmiało! Jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam ciepło,
Kinga

%d bloggers like this: