JAK DOJECHAĆ DO SZKOŁY EF W NOWYM JORKU?

Szkoła EF Education First w Nowym Jorku znajduje się na północy miasta, w miejscowości Tarrytown. Jak tam dojechać? Zobacz!

EF Nowy Jork? Polecam każdemu! Spędziłam tam wprawdzie tylko dwa tygodnie, ale wystarczyło żeby spełnić marzenie – zobaczyć Nowy Jork i poczuć jego atmosferę! <3

EF NOWY JORK

Szkoła EF New York znajduje się tak naprawdę w uroczym amerykańskim miasteczku o nazwie Tarrytown. Jest ono oddalone od centrum Nowego Jorku o jakąś godzinę jazdy metrem (przy tak wielkim mieście to naprawdę nie dużo).

Jak dojechać do szkoły? Jak dostać się ze szkoły na Manhattan? Przeczytaj, jeśli wybierasz się na kurs z EF Education First do Nowego Jorku!

szkoła ef w nowym jorku

TRANSFERY

Boisz się, że nie trafisz do szkoły? Spokojnie! Firma EF oferuje transfer z lotniska (za dodatkową opłatą). Specjalnie zamówiony kierowca przyjedzie po Ciebie na lotnisko i będzie czekał aż przylecisz. Po kursie kierowca odwiezie Cię pod odpowiedni terminal tak, żebyś zdążył lub zdążyła na lot. Nie musisz się o nic martwić, tylko znaleźć kierowcę, który zapewne znajdzie Ciebie pierwszy – taka jest jego praca.

Taki transfer to bardzo wygodna opcja, ale jeśli chcesz obniżyć koszty kursu i nie boisz się wyzwań możesz dojechać do szkoły na własną rękę. Ja właśnie tak zrobiłam i mimo, że byłam pierwszy raz w Stanach – dałam sobie radę! Z każdego lotniska odjeżdżają autobusy, które jadą w różne części miasta. Najlepiej wybrać taki, który zatrzymuje się pod Grand Central Terminal (pod Dworcem Głównym na Manhattanie).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kinga Kuś 💗 (@lifebykiniacz)

Jest wiele firm, które oferują takie przejazdy. Ja przyleciałam na lotnisko La Guardia a wyleciałam z NY Newark. W obu przypadkach nie miałam żadnych problemów z dojazdem do centrum miasta i z powrotem na lotnisko. Tym bardziej będzie tak w przypadku lotniska JFK, bo jest ono największe i chyba też najważniejsze jeśli chodzi o obsługę turystów przylatujących do Nowego Jorku. Przylatuje i wylatuje z niego najwięcej osób.

Bilety można kupić wcześniej przez internet, ale nie polecam tego robić, bo nigdy nie wiesz czy samolot nie będzie miał opóźnienia, ile zajmą Ci formalności na lotnisku i jak szybko znajdziesz swój bagaż. A nie ma najmniejszej potrzeby stresować się dodatkowo autobusem odjeżdżającym o określonej godzinie. Jak już wszystko ogarniesz, to znajdź punkt sprzedaży biletów na autobus (lub po prostu wyjdź przed terminal tam gdzie stoją autobusy), kup bilet i jedź na Manhattan. Autobusy odjeżdżają co chwilę, a podróż zajmuje średnio godzinę. Ja za swój bilet z La Guardii pod Grand Central Terminal zapłaciłam 16 dolarów. Koszt dojazdu do miasta z innych lotnisk jest podobny. Ceny mogą wahać się o kilka dolarów.

grand central terminal

GRAND CENTRAL TERMINAL

I co dalej? Kiedy już znajdziesz się pod Grand Central Terminal, wejdź do środka i kup bilet na Metro North (Północne), które jedzie do Tarrytown. Jeśli planujesz kilka razy wybrać się na Manhattan – kup od razu karnet na 10 przejazdów (wychodzi taniej).

metro north nyc

UWAGA! Zwróć uwagę na to czy kupujesz bilety peak czy off-peak. Różnica polega na godzinach, w których chcesz zjawić się na Grand Central Terminal. Z tego co zaobserwowałam to jeśli przyjeżdżasz na Grand Central Terminal między 6 a 10 rano lub chcesz wyjechać z niego po południu (w godzinach 16-20) musisz mieć bilet peak (niestety są droższe)…

No tak, trzeba zapłacić więcej za przyjemność wcześniejszego powrotu do domu… Ah, ta Ameryka!

Wracając, ja kupiłam karnet na 10 przejazdów off-peak i dla mnie był to strzał w 10! Na Manhattanie byłam zazwyczaj po 10 rano, a wracałam z niego późnym wieczorem, ok. 21-22 i nigdy nie było problemu z biletem. Jeśli zdecydujesz się wrócić do szkoły wcześniej, w czasie wspomnianych wyżej godzin szczytu – nie ma problemu! Po prostu w czasie kontroli biletów będziesz musiał lub musiała dopłacić te kilka dolarów za bilet peak ticket.

CENY

Off-peak ticket w jedną stronę kosztuje 10,75$. Peak ticket kosztuje 14,75$ (prawie 50% więcej). Za karnet 10 przejazdów off-peak zapłaciłam niecałe 100 dolarów.

Jeszcze jedna ważna rzecz – pamiętaj, że najlepiej kupić bilety przed wejściem do pociągu. W czasie podróży też jest to możliwe, ale ceny są wyższe.

Swoją drogą jestem ciekawa jak konduktorzy zapamiętują komu już sprawdzili bilet. Pociąg był zawsze pełen ludzi, na każdej stacji wsiadali nowi pasażerowie, a ani razu nie zostałam zapytana o bilet dwa razy… Jak oni to robią? Jak?!

grand central terminal

TARRYTOWN

Wsiądź do metra północnego odjeżdżającego w kierunku Croton – Harmon i wysiądź na stacji Tarrytown. Niektóre pociągi (express) zatrzymują się tylko na kilku stacjach po drodze. Inne jadą bezpośrednio do Tarrytown (Tarrytown jest wtedy pierwszym przystankiem i podróż zajmuje ok. 40 min.). Zwykłe pociągi zatrzymują się na dosłownie każdej stacji (jest ich kilkanaście po drodze) więc podróż wydłuża się do godziny…

Jeśli jedziesz do Tarrytown po raz pierwszy i masz ze sobą dużo rzeczy, w tym wielką i ciężką walizkę – weź taksówkę. Szkoła znajduje się na wzgórzu, więc będzie Ci bardzo trudno wejść tam z dużym bagażem. Jej koszt to tylko kilka dolarów. Jeśli znajdziesz kogoś kto również jedzie do szkoły, to koszty dzielą się na dwa lub trzy, w zależności od tego ile osób jedzie. Znalezienie kogoś z EF-u w okolicach stacji Tarrytown jest bardzo prawdopodobne, bo miasteczko jest pełne studentów EF i trochę słynie z tej szkoły. Ja w pociągu poznałam dziewczynę z Hiszpanii, która także była z EF i za taksówkę która zawiozła nas bezpośrednio pod drzwi naszego akademika zapłaciłyśmy po 3 dolary. Do przeżycia, no nie?

PS. Pieszo (bez zbyt wielkiego bagażu) ze stacji Tarrytown do szkoły EF idzie się ok. 15 minut ,,w górę drogi”. Nie sposób nie trafić.

Mam nadzieję, że mój post Wam się przyda! Jeśli wybieracie się na kurs z EF i macie jakieś pytania, to napiszcie do mnie na Instagramie – chętnie na wszystkie odpowiem i poradzę Wam co zrobić, by otrzymać zniżkę!

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad kierunkiem podróży – zamów bezpłatny katalog klikając na ten link:

Chcę bezpłatny katalog EF!

Jeśli chcesz poczytać więcej o Nowym Jorku, zajrzyj tutaj:

METRO W NOWYM JORKU

NAJDZIWNIEJSZE SMAKI AMERYKI

JAK NAPRAWDĘ JEST W USA?

Buziaki,
Kinga

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: