JAK SIĘ UCZYĆ, ŻEBY SIĘ NAUCZYĆ?

jak-sie-uczyc

Sesja. To już moja piąta, więc mogę śmiało powiedzieć, że ten temat nie jest mi obcy. Jak się uczyć, żeby się w końcu nauczyć i zdać wszystkie egzaminy? Sprawdź!

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 

 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

Post udostępniony przez Kinga Kuś 🐾 (@lifebykiniacz)

Przed sesją i ważnymi egzaminami dla mnie najważniejsze jest planowanie pracy, a właściwie nauki. Zawsze szacuję sobie, ile czasu będę potrzebowała, żeby przygotować się do danego egzaminu. Biorę pod uwagę różne rzeczy – ile czasu potrzebowałam, żeby nauczyć się na zajęcia z danego przedmiotu, jaki jest wykładowca, czego można spodziewać się na zaliczeniu oraz wiele innych rzeczy, jak np. relacje studentów dotyczące egzaminów z poprzednich lat.

Kiedy już mniej więcej wiem, ile energii pochłonie nauka do zaliczeń, siadam przy biurku, biorę czystą kartkę papieru a następnie wszystko zapisuję. Potem przywieszam ją w widocznym dla mnie miejscu i biorę się do pracy! Podobno planowanie to 80% sukcesu.

JAK SIĘ UCZYĆ?

Kiedy się uczę muszę mieć wypoczęty umysł i być skupiona przede wszystkim na nauce. Nic nie powinno mnie rozpraszać. Muszę być też wyspana, najedzona i musi mi być ciepło. Uwaga: spanie do 11, duży obiad po którym nie możesz się ruszać i +25 stopni w pokoju, które prędzej Cię uśpią niż zmotywują do nauki – to nie to co mam na myśli… W każdym razie – zobacz moje sposoby na skuteczną naukę!

POWIADOMIENIA

Wyłącz wszystkie. Najlepiej byłoby, gdybyś w ogóle odłożyła telefon (albo przynajmniej schowała go do szuflady), żeby Cię nie rozpraszał. Wiem, że czasami telefon jest przydatny – gdy np. pilnie potrzebujesz kalkulatora lub chcesz coś szybko sprawdzić w internecie. Jeśli wolisz mieć go przy sobie, to przynajmniej wyłącz WSZYSTKIE powiadomienia, które co chwilę pojawiają się na ekranie głównym Twojego telefonu. Mam na myśli przede wszystkim Messengera i Instagrama, bo te powiadomienia interesują nas najbardziej. To zrozumiałe, bo w obecnych czasach wszyscy chcemy być ze wszystkim na bieżąco, ale zaufaj mi – nauce to nie służy. Na iPhonie powiadomienia możesz wyłączyć tutaj:

PIJ DUŻO WODY

Lub herbaty. Głowa wtedy lepiej pracuje, naprawdę. Unikaj energetyków i słodzonych napojów – pomagają tylko na chwilę. Jeśli potrzebujesz ,,wspomagacza” zdecyduj się na łyżkę lecytyny – na mnie działa prawie tak samo pobudzająco jak kawa, a przynajmniej lepiej się po niej myśli i szybciej uczy. Taki olej napędowy dla Twojego umysłu.

MIEJ PORZĄDEK NA BIURKU

Usuń wszelkie niepotrzebne rzeczy, które mogą Cię rozpraszać w czasie nauki. Nie oznacza to, że nagle masz posprzątać cały pokój (chociaż ja czasem zdecydowanie wolałabym odkurzyć pustynię niż się uczyć), ale po prostu przełóż te rzeczy gdzieś na bok. Biurko to miejsce, na którym powinny znajdować się tylko Twoje książki i notatki. Ewentualnie laptop, jeśli się z niego uczysz.

PS. Jeśli korzystasz z zasobów internetu – ok. Ale w czasie nauki nie korzystaj z Facebooka. Jeśli pilnie potrzebujesz tam zajrzeć, to zrób sobie 15- minutową przerwę, a potem wróć do nauki.

RÓB PRZERWY

Pamiętaj, że nie nauczysz się wszystkiego w jedną noc. Nawet jeśli zdarzy Ci się zarwać nockę na potrzeby egzaminu, to kilka godzin nauki pójdzie w las, jeśli nie będziesz robić sobie krótkich przerw. Po prostu wszystko Ci się wymiesza. U mnie to wygląda tak: co ok. dwie godziny robię sobie 15-minutową przerwę, w czasie której staram się trochę rozruszać i przede wszystkim – oderwać myśli od nauki. Potem powtarzam materiał z poprzedniego ,,bloku” i lecę dalej. U mnie ta metoda sprawdza się rewelacyjnie!

ZMIENIAJ PRZEDMIOTY

Najbardziej efektywna nauka to taka, w czasie której przeplatasz materie, których się uczysz. Jeśli uczysz się do sesji to jeden dwugodzinny blok poświęć na jeden przedmiot, kolejny na drugi, następny na jeszcze inny i potem wracasz do pierwszego. W moim przypadku 2-3 przedmioty to wersja optymalna. Gdy znam egzamin z jednego, ,,wymieniam” przedmiot na inny i tak w kółko.

Mam nadzieję, że moje rady dotyczące skutecznej nauki się Wam przydadzą. W moim przypadku działają bardzo dobrze, ale jeśli macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na skuteczną naukę, to podzielcie się nimi w komentarzach!

Ciao,

Kiniacz XOXO
KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: