JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD DO LONDYNU NA 3 DNI [KROK PO KROKU]

jak zorganizować wyjazd do londynu

Organizacja kilkudniowego wyjazdu do Londynu to nic trudnego. Pokażę Ci dziś krok po kroku jak zorganizować wyjazd do Londynu na parę dni.

1. ZACZNIJ OD LOTÓW

Z Polski do Londynu lata bardzo dużo samolotów. Tanie bilety znajdziesz na stronach tanich linii lotniczych, takich jak np. RyanAir i Wizzair. Z wyszukiwarek polecam Skyscanner – korzystałam z niej przy organizacji wyjazdu do USA i to chyba moja ulubiona strona tego typu. Loty do Londynu możesz kupić nawet za 100-200 zł w dwie strony. Mi udało się zapłacić za loty dla dwóch osób na weekend (piątek rano – niedziela wieczór) za 220 zł od osoby.

LINKI:

2. TRANSFERY

Kupując bilety lotnicze na tanie linie nie zapomnij, że lotniska, na których lądują samoloty tych linii znajdują się często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt km od centrum miasta. Na szczęście z tych lotnisk łatwo się dostać do centrum miasta, bo odjeżdża z nich w kierunku Londynu wiele busów i autobusów.

Ja w Londynie byłam już kilka razy i za każdym razem kupuję bilety na easybus.com Z odpowiednim wyprzedzeniem można je kupić już za kilka funtów za osobę. U nas za bilety z i na lotnisko London-Luton dla dwóch osób wyszło 28 funtów, czyli po 7 od biletu. Rezerwowaliśmy je dwa tygodnie wcześniej. Po przylocie trzeba przyjść pod terminal min. 15 min przed odjazdem autokaru. Niestety z doświadczenia wiem, że zdarzają się opóźnienia i kolejki. Do miasta jedzie się ok. 1,5h.

LINKI:

  • EASYBUS – transfer, z którego zazwyczaj korzystam

3. NOCLEG

Nocleg najlepiej zarezerwować online. Ja zawsze korzystam z jednej z dwóch stron: Booking.com lub AirBnB. Zazwyczaj rezerwuję noclegi na kilka dni przed wyjazdem. Nie zauważyłam, żeby dużo wcześniej przed wyjazdem było taniej (a obserwuję wtedy ceny). Osobiście lubię pokoje wieloosobowe, bo zawsze można poznać ciekawych ludzi no i oczywiście takie hostele są tańsze. Jeśli śniadanie jest wliczone w cenę noclegu, to dodatkowo nie musimy się martwić małym porannym głodem. Dla samotnych podróżniczek polecam pokoje wieloosobowe tylko dla kobiet. Sama z takich korzystałam m.in. w San Francisco i Los Angeles. Jeśli wyjazd ma być dla pary – odradzam.

Przy wyborze hostelu polecam zwracać uwagę na odległość od centrum miasta i/lub najbliższej stacji metra oraz na oceny czystości w obiekcie. Nawet w najtańszych hostelach powinien być zachowany porządek.

Dzielnice, w których warto zarezerwować nocleg w Londynie: Notting Hill, Hamersmith, Holland Park lub z tych nieco tańszych – Hanger Lane, Wembley, Ealing. Odradzam dzielnice zlokalizowane na wschodzie i skrajnym południu miasta.

4. PORUSZANIE SIĘ PO MIEŚCIE – KARTA OYSTER

Najtańszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po Londynie jest oczywiście metro. Polecam także przynajmniej raz przejechać się słynnym czerwonym, dwupiętrowym autobusem (cena za bilet to 1,5 funta). Nie polecam wynajmować samochodu ze względu na korki oraz ruch lewostronny. Wg mnie najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z karty Oyster Card.

Karta Oyster Card to  karta miejska dla turystów i nie tylko. Przy pomocy karty można korzystać z wszystkich form miejskiego transportu w Londynie – m.in. z autobusów czy z metra. Sama karta kosztuje 5£ i można ją kupić na większości stacji metra w Londynie.

Zasada korzystania z karty jest prosta – należy ją przyłożyć do czytników na stacji metra podczas każdego wchodzenia i wychodzenia ze stacji. Jeśli korzystasz z autobusów, kartę musisz przyłożyć wyłącznie podczas wchodzenia do nich (przednimi drzwiami).

Jeśli podróżujecie w obrębie 1 i 2 strefy biletowej (a w nich znajdują się wszystkie najpopularniejsze atrakcje miasta), to na transport nie wydacie więcej niż £7.20, bo jest limit maksymalnych wydatków w ciągu dnia. W przypadku naszego wyjazdu do Londynu (3 dni) planujemy doładować każdą kartę za 25 funtów.

5. ATRAKCJE

To co będziecie robić w Londynie zależy tylko od Was, a więc… Londyn można zobaczyć nie wydając ani złotówki na atrakcje, ale można też wydać krocie i wciąż mieć niedosyt. To co ja kocham w Londynie to muzea, które są darmowe (i naprawdę ciekawe). Zobaczcie koniecznie moją mapę z atrakcjami, które warto odwiedzić. Polecam zwłaszcza: Notting Hill, Oxford Street czy Museum of Natural Science. Przy wcześniejszej rezerwacji wrażenie robi także SkyGarden.

MOJA LISTA ATRAKCJI W LONDYNIE

I… to tyle! Zapiszcie sobie wszystkie bilety na telefonie, spakujcie dobry humor i w drogę! 🙂

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu organizacja którkiego wyjazdu do Londynu nie będzie dla Was trudna! Londyn to piękne miasto i zdecydowanie jest tam co robić. Jeśli macie jakieś pytania, napiszcie do mnie na Instagramie. Często publikuję wpisy o tematyce podróżniczej i różne porady oraz… INSTAPLACES, czyli lokalizacje, w których wychodzą piękne, instagramowe zdjęcia! Zapraszam!

NA KONIEC MAŁA CHECK LISTA PRZED WYJAZDEM

CHECK LIST LONDON

Buziaki,

Kiniacz XOXO
%d bloggers like this: