METRO W NOWYM JORKU | JAK PORUSZAĆ SIĘ PO MIEŚCIE?

Home / PODRÓŻE / METRO W NOWYM JORKU | JAK PORUSZAĆ SIĘ PO MIEŚCIE?
METRO W NOWYM JORKU

Nowojorskie metro należy do zdecydowanie największych i najbardziej skomplikowanych z jakich miałam okazję korzystać. Zorientowanie się co, jak i gdzie się znajduje zajęło mi kilka dni. Naprawdę. Zdarzyło się, że pojechałam w złym kierunku. Chciałam znaleźć się na Brooklynie, a pojechałam prawie na Queens. Nawet pytania do mieszkańców nie pomogły, serio.

Jak zatem poruszać się nim po mieście?

Początki były trudne, ale udało mi się to jakoś ogarnąć. Metodą prób i błędów. 😉 Zobaczcie, do jakich doszłam wniosków i co według mnie należy wiedzieć o metrze w Nowym Jorku!

metro nowy jork

UPTOWN OR DOWNTOWN?

Może to zabrzmi dość banalnie, ale w Nowym Jorku szczególne znaczenie ma kierunek w którym poruszamy się po Manhattanie (zwykle większość turystów nie zapuszcza się dalej niż na tę wyspę, a warto – chociażby na Brooklyn). W każdym razie – istnieją takie określenia jak Uptown i Downtown. Chodzi tu o pociągi jadące odpowiednio na północ lub południe Manhattanu. Zazwyczaj informacje o kierunku, w którym zmierzają pociągi znajdziemy jeszcze przed zejściem na stację metra. Jeśli przy wejściu w podziemia nie ma żadnej dodatkowej informacji to znaczy, że pociągi z tego miejsca odjeżdżają w obu kierunkach, a rozróżnienie Uptown lub Downtown znajdziecie po przejściu za bramki. Warto o tym pamiętać, żeby przez przypadek nie wejść na przystanek dobrej linii, ale jadącej w złym kierunku.

KOLORY

W Nowym Jorku jeden kolor linii metra często jeździ w różnych kierunkach, ot tak. Dlatego nie tyle ważny jest kolor, co literowe lub cyfrowe oznaczenie linii. Pociągi nowojorskiego metra oznaczone są za pomocą cyfr lub liter jak np. J, Z, 4, 5, 6, B, D, itd.  Czasem wydaje się, że linie jednego koloru jadą w tym samym kierunku, ale często na pewnym odcinku rozgałęziają się i zmierzają w zupełnie inne części miasta. Dlatego naprawdę ważne jest dokładne zwracanie uwagi na oznaczenia metra – jaki kolor ma linia i przede wszystkim – jaką ma literkę lub cyferkę. Szczególnie istotne jest to w przypadku tak ogromnego miasta jak Nowy Jork – tu odległości naprawdę robią wrażenie.

metro w nowym jorku

LOKALNY CZY EKSPRESOWY?

Kolejna ważna rzecz do zapamiętania przed wyjazdem do Wielkiego Jabłka. W NYC istnieje rozróżnienie pomiędzy pociągami lokalnymi (local) a ekspresowymi (express). Ekspresowe – jak sama nazwa wskazuje – przemieszczają się po mieście szybciej, ale często nie zatrzymują się na wszystkich stacjach metra (tylko na wybranych, większych, w jakiś sposób ważniejszych). Pociągi lokalne zatrzymują się na każdej stacji metra na zgodnie ze swoją trasą, więc dostanie się z jednego na drugi koniec miasta zajmie nam dużo więcej czasu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy stacja na którą się wybieramy obsługuje pociągi ekspresowe – lepiej wsiadać zawsze do lokalnych.

Ciekawe jest też fakt, że z jednego toru (znajdującego się oczywiście po tej samej stronie peronu), mogą odjeżdżać różne linie metra. Np. linia F i M. Dlatego oprócz patrzenia na znaki na stacji trzeba zwracać uwagę na znaczek widniejący na pierwszym wagonie (lub z boku wagonów). 

metro brooklyn bridge

PODSUMOWUJĄC

Wiem, że na początku może się to wydawać przerażające, ale naprawdę nowojorskie metro jest ,,do ogarnięcia”.

Najważniejsze rzeczy, na jakie trzeba zwracać uwagę poruszając się nowojorskim metrem to:

  1. KIERUNEK – czy metro jedzie na północ czy na południe miasta, czyli: ,,Uptown or Downtown?”
  2. JAKA TO LINIA? – a nie tylko jaki ma kolor. Patrzymy więc na literki lub cyferki, J, Z, 4, 5, 6, itd.
  3. Czy pociąg, do którego wsiadamy jest LOKALNY czy EKSPRESOWY?

W razie kłopotów zawsze można zapytać mieszkańców. Jeśli akurat nie spieszą się do pracy na ruchliwej Wall Street to są zazwyczaj bardzo uprzejmi i chętnie udzielają rad, w którym kierunku należy się udać. Niestety duża część z nich to ludność napływowa lub po prostu turyści, którzy nie wiedzą jeszcze wszystkiego o nowojorskim metrze i też czują się zagubieni w tych wszystkich podziemnych korytarzach. Niemniej jednak większość Nowojorczyków jest dumnych ze znajomości nowojorskiego metra, (które niewątpliwie należy do najbardziej skomplikowanych na świecie) i chętnie pomagają, więc nie bójmy się ich pytać! 

NY Subway to miasto w mieście – żyje swoim życiem!

mapa metro ny

Załączam Wam oficjalną mapkę nowojorskiego metra w PDF – mnie bardzo się przydała!
Kliknijcie poniżej, żeby ją pobrać!

MAPKA METRA NY

 

Jeśli macie ochotę na więcej informacji o Nowym Jorku – zapraszam do przeczytania notki o Nowojorskich Bajglach!

Pozdrawiam,
Kinga

%d bloggers like this: