RADY DO SAMEJ SIEBIE PRZED KOLEJNĄ SESJĄ

SESJA JAK ZDAĆ

Tym razem znowu będzie zimna wojna… Dla mnie to już piąta sesja, więc chyba najwyższa pora wyciągnąć wnioski.

Jak przetrwać sesję, zdać egzaminy i nie stresować się w oczekiwaniu na wyniki?

UCZ SIĘ REGULARNIE

Haha, dobre. Każdy student (w tym także ja) powtarza to sobie kiedy przychodzi kolejna sesja, do której nie uczył się każdego dnia albo chociaż tygodnia. No nie ukrywajmy, nikt z nas tego nie robi… Ale może zaczniemy razem od wprowadzenia nowych nawyków? Może zamiast wmawiać sobie: w następnym semestrze uczę się regularnie postanowisz sobie: w następnym semestrze czytam notatki po każdych zajęciach? Albo przed nimi? Albo po prostu: robię sama wszystkie zadania? Co Ty na to? Wybierz jedno, na początek wystarczy 😉

CHODŹ NA ZAJĘCIA

Albo powiem inaczej: uczestnicz w nich. Nie musisz się zgłaszać, ja sama rzadko to robię, ale orientuj się, co się dzieje. Przygotowuj w głowie własne odpowiedzi na zadawane pytania. Próbuj zrozumieć. I tak poświęcasz swój czas żeby przyjść na zajęcia. Wcześniej musisz się ubrać, pomalować, ogarnąć i z jednej godziny zajęć robią się trzy godziny przygotowań, łącznie z dojazdami. Czas na zmiany. Nowy rok, nowa Ty. Przed kolejną sesją mi podziękujesz. Ja praktykuje ten sposób od dawna. Jeśli jestem na zajęciach, to skupiam się na treściach, które chcą mi tam przekazać.

PS. Ja wiem, że na każdym przedmiocie masz pewną liczbę nieobecności do wykorzystania. Ale wiedz, że nie chodząc na zajęcia robisz krzywdę samej sobie. Uczestnicz w nich. A nieobecności zostaw na spontaniczny wyjazd lub nagłą chorobę albo naprawdę wielkieeego lenia. No chyba, że z tego przedmiotu nie ma egzaminu, to już co innego… 😀

RÓB WŁASNE NOTATKI

W liceum moja wychowawczyni nauczyła mnie, że notatki nie muszą być piękne, idealne, kolorowe. Ważne, żeby zawierały najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zrozumieć temat. O ile na studiach ścisłych to jest chyba dość proste, bo bez jednej rzeczy możesz nie zrozumieć drugiej, o tyle na studiach humanistycznych musisz nauczyć się odróżniać rzeczy ważne od mniej ważnych… Naprawdę nie musisz wiedzieć jak miała na imię piąta córka króla Maciusia.

Warto dodać, że poprzez zapisywanie rzeczy szybciej się uczymy. Jeśli poświęcisz czas, który spędzasz na zajęciach na robienie swoich własnych, przejrzystych notatek (a pewnie i tak musisz na nich siedzieć) to gwarantuję Ci, że łatwiej będzie Ci do nich wrócić przed sesją. A jaka to będzie oszczędność czasu!

Bo jak nie my to kto? Zdamy to!

Buziaki,

Kiniacz XOXO
KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: