RODZINA GOSZCZĄCA CZY AKADEMIK?

RODZINA GOSZCZĄCA CZY AKADEMIK?

Przed wyjazdem na kurs językowy z EF Education First dużo osób pyta mnie czy lepiej zdecydować się na mieszkanie z rodziną goszczącą, czy może wygodniej będzie w akademiku?

Przeanalizowałam plusy i minusy mieszkania z rodziną goszczącą oraz wady i zalety mieszkania w akademiku. Zobacz!

RODZINA GOSZCZĄCA

PLUSY

  • CENA – Mieszkanie u rodziny goszczącej w pokoju dwuosobowym jest w cenie kursu. Jeśli chcesz mieć więcej prywatności możliwe jest zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym, ale za dopłatą 200zł/tydzień.
  • POZNAJESZ KULTURĘ ,,OD KUCHNI” – Nie tylko dlatego, że razem gotujecie. (A właściwie tylko jecie – gotuje zazwyczaj hostmama lub hosttata) 🙂 Mieszkając u rodziny goszczącej możesz zobaczyć, jak wygląda codzienne życie ludzi, którzy żyją w danym kraju. Owszem, ciężko oceniać cały naród przez pryzmat jednej rodziny, ale często daje to już jakiś pogląd na kraj. Mieszkając z rodziną goszczącą w Rzymie mogłam podejrzeć jak wygląda typowy włoski dom, co jedzą oraz kiedy, jak się zachowują w swoim ,,środowisku naturalnym”. Biorąc pod uwagę, że zaraz po kursie rozpoczęłam filologię włoską, to było naprawdę cenne i rozwijające doświadczenie.
  • POCZUJESZ SIĘ JAK MIESZKANIEC TEGO KRAJU – Mieszkając w akademiku lub na kampusie będziesz czuć się jak student na wakacjach lub na koloni. Najlepszą opcją, żeby poznać kulturę danego kraju ,,od kulis” jest zamieszkanie z rodziną goszczącą.
  • POSIŁKI – W cenie kursu masz zagwarantowane trzy posiłki w tygodniu i dwa w weekend. Jedzenie to w końcu ważna rzecz. Co do posiłków – mają też jeden minus. Ale o tym za chwilę.

MINUSY

  • JEŚLI JESTEŚ NIEŚMIAŁĄ OSOBĄ, MOŻESZ CZUĆ SIĘ NIEKOMFORTOWO U KOGOŚ W DOMU – Zaznaczyłam to jako minus, ale weź pod uwagę, że akademiku czy na kampusie też mieszka się z obcymi ludźmi. Poznajecie się dopiero na miejscu. Zakładam, że skoro decydujesz się na kurs językowy za granicą, to nie masz z tym problemów 🙂
  • NIE ZNASZ OSÓB, Z KTÓRYMI BĘDZIESZ MIESZKAĆ – To dotyczy zarówno członków rodziny goszczącej, jak i studentów, z którymi przyjdzie dzielić Ci dom lub pokój. W Rzymie trafiłam fantastycznie – zarówno moja host family była przecudowna, jak i moje współlokatorki (było nas w sumie 4 dziewczyny z EF, ja z Albą w jednym pokoju, a dwie pozostałe dziewczyny miały swoje osobne pokoje). Bardzo się polubiłyśmy i mamy kontakt do dziś!
  • ODLEGŁOŚĆ OD SZKOŁY – Teoretycznie dojazd od miejsca zakwaterowania do szkoły nie powinien wynosić więcej niż godzinę, ale jeśli rodzina mieszka na obrzeżach, to w godzinach szczytu, czyli w godzinach, w których będziesz dojeżdżać na zajęcia mogą być korki, które skutecznie wydłużą dojazd… W Rzymie dojazd od mojej host-rodzinki (mimo, że była sympatyczna) zajmował mi właśnie ok. 1h, czasami trochę dłużej… O strajkach kierowców autobusów nawet nie wspominam.
  • POSIŁKI – Czasami spędzałam cały dzień poza domem, więc w domu jadłam tylko śniadanie i późną obiadokolacje. W weekendy najczęściej tylko śniadania, bo szkoda mi było wracać z centrum miasta (1h) tylko po to, żeby coś zjeść. Zastanów się, co planujesz robić po lekcjach i czy warto.
  • JESZCZE JEDNA RZECZ – Większość rodzin jest wyrozumiała jeśli chodzi o preferencje żywieniowe studentów, których przyjmują pod swój dach, ale może zdarzyć się tak, że najzwyczajniej w świecie ich sposób gotowania Ci nie zasmakuje.

AKADEMIK

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o EF-owe Akademiki. Akademiki zazwyczaj znajdują się w centrum miasta (może nie ścisłym centrum, ale jednak w jego pobliżu). Do szkoły nie będziesz mieć więcej niż kilka przystanków autobusem. Niektóre Akademiki (także Rezydencje) są zlokalizowane zaraz przy szkole, ja np. EF Residencia w Rzymie. Podkreślam niektóre, nie wszystkie. Jeśli chcesz dopytać o konkretną szkołę, np. San Diego czy Nowy Jork – napisz do mnie!

W rezydencjach znajduje się m.in. dobrze wyposażona kuchnia. Niektórzy studenci, którzy zdecydują się na zakwaterowanie w Akademiku, muszą sami zadbać o swoje wyżywienie. Co więcej, koszt zakwaterowania w Akademiku jest wyższy niż koszt mieszkania u rodziny goszczącej. I to czasem sporo. Do tego dochodzi koszt wspomnianego wcześniej jedzenia, więc wnioski co do ceny nasuwają się same…

Plusem mieszkania w Akademiku jest fakt, że poprzez wspólne mieszkanie poznasz innych studentów, którzy także uczą się w szkole EF. Po lekcjach możecie wspólnie spędzać czas i się integrować. (Ale spokojnie, mieszkańcy rodzin goszczących też to robią). Piszę to, ponieważ w jednej rodzinie goszczącej może mieszkać maksymalnie kilka uczniów (zależy od rodziny i ich ,,możliwości mieszkaniowych”), a w akademiku liczba studentów może być o wiele większa.

Przemyśl na spokojnie i wybierz dobrze według własnych upodobań. Możesz kierować się moimi wskazówkami, ale każdy z nas jest inny i będzie oczekiwał od takiego wyjazdu czego innego. Zastanów się dobrze i zdecyduj. Świat czeka, aż go odkryjesz! 🙂

UWAGA

Celowo moja lista nie jest numerowana, tylko punktowana. Nie bierz pod uwagę liczby plusów i minusów. To, co dla mnie jest minusem dla Ciebie może być plusem i odwrotnie. Pisząc to porównanie chciałam Ci pokazać wszystkie aspekty wyboru zakwaterowania przez pryzmat moich doświadczeń. Wybierz w oparciu o siebie! 🙂

Jeśli chcesz przeczytać więcej moich relacji z podróży z EF, zobacz także:

Nie wiesz jeszcze gdzie chcesz jechać? Zobacz listę NAJTAŃSZYCH kursów z EF oraz aktualne promocje. Może zainspirują Cię do zarezerwowania Twojej własnej przygody życia! 🙂

Ważne! Przed wyborem najlepszej dla Ciebie opcji zakwaterowania sprawdź jej dostępność kontaktując się z biurem EF. Rodziny goszczące są dostępne we wszystkich lokalizacjach, ale akademiki nie. Są w większości, ale nie we wszystkich miastach, do których możesz wyjechać razem z EF Education First.

Jeśli podobał Ci się mój wpis będzie mi miło, jeśli:

ZNIŻKA

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości lub po prostu chcesz moją zniżkę Ambasadorską – napisz do mnie przed rezerwacją kursu na instagramie: @kiniacz.xoxo – chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania i doradzę, jak mądrze zarezerwować kurs!

%d bloggers like this: