CAŁA PRAWDA O FILOLOGII | TEGO NIKT CI NIE POWIE!

Home / LIFESTYLE / CAŁA PRAWDA O FILOLOGII | TEGO NIKT CI NIE POWIE!
CAŁA PRAWDA O FILOLOGII | TEGO NIKT CI NIE POWIE!

Tak! Skończyłam sesję! Pierwszy rok studiów językowych za mną! W końcu przyszedł czas na dłuuugo wyczekiwane wakacje. Wreszcie mogę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami po pierwszym roku filologii – warto czy nie warto studiować języki obce? Czy będzie po tym praca? A może Google i jego boty wyprą tłumaczy z rynku? Zobacz, co myślę na ten temat!

Jestem studentką filologii włoskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i moje doświadczenia tu zebrane będę opierać właśnie na tej uczelni i dokładnie na tym kierunku. Nie wiem jak jest na innych filologiach ani na innych uniwersytetach. Jeśli też studiujesz filologię i chcesz rozbudować trochę mój wpis – podziel się proszę w komentarzu swoimi doświadczeniami! 🙂

Ok, zaczynamy!

Wybór studiów to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Zwłaszcza takiego, który dopiero co otrzymał świadectwo dojrzałości. Jeśli zupełnie nie wiesz, czego się spodziewać przeczytaj koniecznie rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed pójściem na studia.

W dzisiejszych czasach wiele zależy od wykształcenia wyższego, wiec warto wcześniej dobrze się zastanowić i podjąć właściwą decyzję, która będzie rzutować na całe dorosłe życie. Ok, wiem że nie wszyscy po studiach pracują w zawodzie, ale mimo wszystko rodzaj wykształcenia wyższego ma jakieś znaczenie… Po ciężkich bojach z egzaminem maturalnym, samą sobą i trochę też rodziną wybrałam filologię jako mój własny plan na życie i dziś chce się z Wami podzielić moimi przemyśleniami po pierwszym roku nauki.

To jak – warto czy nie warto studiować te filologie?

Po pierwsze i najważniejsze – filologia to nie kurs językowy. Pewnie słyszałaś to już milion razy, gdyż jest to chyba najpopularniejszy i jednocześnie najbardziej oklepany tekst na forach dotyczący studiów językowych. Ale w 100% prawdziwy. Dla niektórych jest to zaleta, dla innych wprost przeciwnie. Jeśli wybierasz filologię tylko po to żeby nauczyć się języka, to owszem, nauczysz się go bardzo dobrze, ale pod warunkiem, że przetrwasz wszystkie teoretyczne przedmioty o języku. Sama praktyczna nauka języka na pierwszym roku stanowi zaledwie jedną trzecią wszystkich zajęć. Mało, prawda? Reszta to np. leksykologia, fonetyka, historia Włoch i włoskiej literatury czy zajęcia z kultury i cywilizacji. Jedne są przyjemne, inne trochę mniej (te z cywilizacji były akurat super!). W dużej mierze zależy to od wykładowcy. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie czy naprawdę chcesz wiedzieć jak jest rzemieślnik albo jaka jest ogólna nazwa roślin bulwiastych, z których robi się paszę dla zwierząt (tak, to jedno słowo) w języku, który zamierzasz studiować. Bo też takich słówek uczymy się na filo.

REGULARNOŚĆ

Musisz pamiętać, ze wybierając studia filologiczne będziesz musiała uczyć się regularnie. Baaardzo regularnie. Inaczej nie ma to większego sensu, bo w tym przypadku słynne studenckie powiedzenie ,,cały rok w jeden wieczór” nie zadziała, tak jak i nie działają kursy typu ,,Angielski w Dwa Tygodnie”, ,,Naucz się hiszpańskiego przez sen”, itp. Jeśli chcesz zostać tłumaczem, to albo powinieneś znać język perfekcyjnie (co wymaga olbrzymiej ilości pracy, zwłaszcza jeśli tak jak ja – zaczynasz od zera), albo w ogóle się za to nie brać. Jeżeli jednak Twoją jedyną motywacją jest nauczenie się języka obcego, bo nie masz na siebie innego pomysłu, to nie tędy droga. Serio. Filologia to ciężka praca.

PLAN B?

Rozmawiając z wieloma licealistami często słyszałam, ze filologia jest planem awaryjnym – jeśli nie dostaną się na wymarzony kierunek, wybiorą naukę języka na uniwersytecie. Uważam, ze nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze – decydując się na nią zabierasz miejsce komuś, kto naprawdę marzy o tych studiach. A liczba wakatów na studiach filologicznych jest mocno ograniczona. Gdy na pierwszy rok prawa przyjmują 500 osób, do nas jedynie 40… To wszystko dlatego, że nie da się nauczać języka w 300 osobowych grupach. (Oczywiście trochę tu śmieszkuję, nikt nigdy nie wpadł na taki pomysł. Chcę tylko delikatnie zaznaczyć różnicę 😉 ). Po drugie – bez pasji, chęci do nauki lub odpowiedniej motywacji możesz odpaść już przed sesja. Obserwowałam to na moich znajomych z uczelni, którzy wybrali języki ‚,z braku laku’’, bo akurat znali i chcieli tylko dostać papier, bo mieszkali w danym kraju, itp. Niektórzy z nich odpadli już w pierwszym semestrze… smutne, ale prawdziwe.

TAK SZCZERZE TO…

Jeśli dotrwałaś do końca, to muszę Ci powiedzieć, ze studia filologiczne są naprawdę ciekawe. Naprawdę. Ok, na każdym kierunku zdarzają się przedmiotu mniej lub bardziej interesujące. Dotyczy to zwłaszcza tzw. przedmiotów pierwszego roku (zapychaczy), ale to chyba norma na każdym kierunku… Jeśli je przetrwasz (i studiujesz język kraju, którego kultura Cię pasjonuje) to będą to najlepsze lata Twojego życia. A raczej wstęp do nich, ponieważ wiążąc się tak mocno z kulturą jakiegoś kraju istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zostanie ona z Tobą już na zawsze. Dlatego zastanów się dobrze i mam nadzieję, że do zobaczenia na wydziale!

Tymczasem pora na najlepsze wakacje życia – bo w stu procentach zasłużone! Gdzie mnie poniesie tym razem? Jeszcze nie wiem! Stay tuned! 🙂

Jeśli masz jakieś pytania możesz śmiało napisać do mnie wiadomość prywatną lub po prostu komentarz.
A może masz jakieś ciekawe przeżycia związane z nauką języków obcych?
Chętnie przeczytam! 🙂

Ciao,
Kiniacz!

PS. Zajrzyjcie też do Klaudii z bloga www.autopogon.pl – Klaudia studiowała sinologię i ma naprawdę ciekawe spostrzeżenia (nieco odmienne od moich) co do studiów filologicznych. Zobaczcie, o czym jeszcze warto wiedzieć przed wyborem filologii jako kierunku studiów! Serdecznie zapraszam!

7 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM PÓJDZIESZ NA FILOLOGIĘ

%d bloggers like this: