UCZELNIE WYŻSZE W KRAKOWIE

Jeśli wciąż zastanawiasz się jaki kierunek wybrać, ale wiesz, że studenckie lata spędzisz właśnie w Krakowie, to zachęcam Cie do zapoznania się z tym postem. Jeśli już wybrałaś/wybrałeś, to też koniecznie przeczytaj tę krótką charakterystykę uczelni wyższych w Krakowie.

Gród Kraka ma naprawdę wiele do zaoferowania wszystkim studentom. Od oferty edukacyjnej, przez imprezy na starym mieście po wielką liczbę dobrych restauracji i piękne otoczenie. Jedynym minusem tego miasta (odczuwalnym najbardziej późną jesienią) jest zanieczyszczenie powietrza. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci smog, lubisz czasem chodzić w masce (tak, w listopadzie mamy to na porządku dziennym) i chcesz spędzić najlepsze lata swojego życia właśnie tutaj, to zapoznaj się z ofertą niżej wymienionych uczelni publicznych. Jest w Czym wybierać.

 1. UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI (UJ)
  Absolutny numer 1 w Krakowie. Najstarszy i najbardziej prestiżowy uniwersytet w Polsce. Posiada bogatą ofertę kierunków studiów. Od medycyny, prawa i informatyki po filologie i studia kulturoznawcze oraz wiele innych. Jest w czym wybierać. Przedmioty, w których powinnaś/powinieneś być dobry zależą od kierunku studiów. Na pewno powinieneś być oczytany/oczytana.
 2. AKADEMIA GÓRNICZO – HUTNICZA (AGH)
  Również jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Razem z UJ bardzo ze sobą konkurują. AGH kształci wspaniałych inżynierów. Przedmioty, które powinny być dla Ciebie łatwo przyswajalne to matematyka wraz z fizyką i chemią. Jak to na uczelni technicznej. Najtrudniejszy kierunek to informatyka oraz cała reszta. Na AGH-u jest naprawdę ciężko.
 3. POLITECHNIKA KRAKOWSKA (PK) Najważniejsze kierunki to architektura i budownictwo. Oba trudne, wymagające poświęcenia dużej ilości czasu na wykonywanie przeróżnych projektów i modeli. Należy być dobrym z matematyki, przedmiotów ścisłych (chemia, fizyka) oraz mieć rękę do rysunku. Zwłaszcza technicznego. I dużo cierpliwości.
 4. UNIWERSYTET EKONOMICZNY (UEK) Najlepszy i najpopularniejszy kierunek to finanse i rachunkowość. Żeby się utrzymać musisz być dobry z matematyki i przedmiotów humanistycznych oraz mieć dobra pamięć, nieco humanistyczna, żeby zapamiętać wszystkie prawa rządzące rynkiem.
 5. AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO (AWF) Możesz tam studiować sport i wychowanie fizyczne. To znaczy, że musisz mieć dobrą sprawność fizyczną. Albo przynajmniej chęć jej zdobycia, bo bez niej może być Ci ciężko się utrzymać. Ciężko, ale nie niewykonalne – na AWF w Krakowie możesz też studiować kosmetologię, fizjoterapię czy turystykę i rekreację.
 6. UNIWERSYTET ROLNICZY (UR) Jak dla mnie, dziwna uczelnia. Możesz tam studiować behawiorystykę zwierząt, a od niedawna również browarnictwo/piwowarstwo. Lepszymi kierunkami są leśnictwo, dietetyka i na pewno biotechnologia (studia inżynierskie).
 7. UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY (UP) Szkoła dla przyszłych nauczycieli. Najlepszym kierunkiem jest tam oczywiście pedagogika i jej wszelkie odmiany. Mają również dobry wydział filologiczny. Oferta jest całkiem ciekawa.

Wszystkie te uczelnie mają w swojej ofercie zarówno studia stacjonarne jak i niestacjonarne. Oferują też zainteresowanym przeróżne kursy dokształcające i studia podyplomowe.

Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka pomogła Ci poznać bliżej specyfikę tych uczelni i już wiesz, którą wybrać. Jeśli decyzję masz już za sobą, to i tak warto znać ”konkurencję”:)

Pozdrawiam,
K.

 

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: