WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PÓJŚCIEM NA STUDIA

Wielu maturzystów przeżywa właśnie najdłuższe wakacje w swoim życiu. Chyba, że jest kwiecień, to jeszcze się uczą. A przynajmniej powinni. W październiku większa część z nich stanie w murach swoich wymarzonych (lub też nie) uczelni. Zacznie się fantastyczny czas w życiu. Co trzeba wiedzieć o studiowaniu, żeby przeżyć pierwszy rok? 

NA STUDIACH TRZEBA SIĘ UCZYĆ

Na większości kierunków nie cały czas, ale jednak trzeba. Rozpoczęcie nauki w sesji, kilka dni przed egzaminem może nie wystarczyć. Nawet na mało wymagających studiach może nazbierać się duża ilość materiału, która będzie nie do przerobienia w ciągu kilku nocy. Tak – nocy, w sesji nocna nauka to norma.

STUDIA TO NIE WIECZNA IMPREZA 

Oczywiście znajdą się tacy, którzy spożywają trunki wyskokowe regularnie, a większość wieczorów spędzają w klubach. Lub mieszkaniach, w których aktualnie ktoś organizuje imprezę. Ale jednak większość studentów imprezuje średnio raz-dwa w tygodniu. Trzytygodniowe imprezy to mit. Ale słyszałam, że istnieją. Nigdy nie byłam B-)

DA SIĘ POGODZIĆ STUDIA Z PRACĄ

A nawet powinno. Ale jest to trudne. Znam jedną dziewczynę, która studiuje dwa kierunki i jeszcze dorabia w kawiarni. Da się? No pewnie, że się da! Może nie zalecam tego od pierwszego tygodnia pierwszego roku, ale wychodzę z założenia, że wartościowe jest spróbowanie samodzielnego zarabiania pieniędzy w czasie studiów. Chociażby tylko po to by je docenić i zrozumieć, że na drzewach nie rosną. Rodzice takich żaków też na pewno docenią chęci swoich pociech.

PANIE Z DZIEKANATU TO NIE ZOŁZY

Owszem, zdarza się, że bywają niemiłe, ale tylko wtedy gdy mają naprawdę dużo pracy, czyli np. w okresie około rekrutacyjnym i w sesji. Wtedy lepiej nie podchodzić, chyba że naprawdę masz coś ważnego do załatwienia. Na co dzień to miłe starsze Panie. Mi parę razy pomogły. Nie wiem skąd się wzięły stereotypy o tych kobietach…

(AKTUALIZACJA: zmieniłam zdanie)

SAME STUDIA NIE WYSTARCZĄ, ŻEBY DOSTAĆ WYMARZONĄ PRACĘ 

W dzisiejszych czasach, mimo ogromnego wyboru kierunków, istnieje raptem kilka, po których będziemy mieć w miarę pewny zawód. Mam tu na myśli medycynę, prawo czy informatykę. Ostatnio też finanse. Ale po większości kierunków nie dostaniesz pracy, jeśli nie zaprezentujesz się dobrze w procesie rekrutacji na dane stanowisko. Co zrobić żeby dobrze wypaść? Rozwijać się. Na wszelakie sposoby. Uczestniczyć w dodatkowych kursach, działać w organizacjach studenckich, szlifować języki obce. Na to jest czas na studiach, potem będzie Ci dużo ciężej. Pamiętaj także, że ukończenie studiów wyższych musi znaleźć się w dobrze przygotowanym CV, ale nie wystarczy żeby zdobyć pracę, jeśli oprócz kierunku kształcenia i danych osobowych nic ciekawego nie zostanie tam wpisane.

Co Ci pozostaje? Korzystaj ze wspaniałych lat młodości, poznawaj interesujących ludzi (ale przede wszystkim siebie), rozwijaj swoje pasje i ciesz się prawdopodobnie najlepszym okresem w Twoim życiu!

Pozdrawiam,
K.

KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: