WSZYSTKO O FCE | CAMBRIDGE ENGLISH: FIRST [Q&A]

Jak zdać FCE? Przeczytaj moje rady!

Lipiec był dla mnie bardzo łaskawy… mimo że jest to miesiąc wakacyjny, kojarzony zwykle z wypoczynkiem, u mnie sporo się wydarzyło. Zdałam egzamin Cambridge English: First na ocenę A, czyli najwyższą! Hurra!
Przygotowałam odpowiedzi na parę pytań, tych które najbardziej mnie nurtowały przed przystąpieniem do egzaminu.

FCE – Q&A

 1. Czy egzamin jest płatny? Ile kosztuje?
  Tak, FCE jest egzaminem płatnym. W czerwcu 2017 roku, czyli wtedy kiedy ja go zdawałam, kosztował 610 zł.
 2. Gdzie i kiedy można go zdać?
  Egzamin ten można zdawać kilka razy do roku, zarówno w wersji papierowej, jak i komputerowej. W wersji papierowej egzaminy są organizowane zazwyczaj zimą, w okolicach grudnia, w marcu oraz w czerwcu. W wersji komputerowej – częściej. Lista ośrodków egzaminacyjnych najbliższych Twojemu miejscu zamieszkania dostępna jest na stronie www.cambridgeenglish.org
 3. Z jakich części się składa?
  Egzamin FCE składa się z 4 części: pisania, czytania (wraz z gramatyką), słuchania i mówienia.
 4. Ile trwa?
  FCE jest egzaminem stosunkowo długim – łącznie trwa około 3,5-4h. Z podziałem na części wygląda to następująco:
  Speaking – ok. 14 min.
  Listening – ok. 40 min.
  Writing – 1h 20 min.
  Reading and Use of English – 1h 15min.
 5. Jak się do niego przygotować?
  Ile ludzi, tyle zdań. Tutaj każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki sposób nauki woli. Czy samodzielnie, z odpowiednią książką w ręku, czy na specjalnie przystosowanym do tego kursie. Na pewno połączenie obu tych metod da najlepsze efekty, tak też się stało w moim przypadku. Dodatkowo warto oglądać anglojęzyczne materiały (np. w internecie) i duuużo czytać. To naprawdę pomaga!
 6. Kto go uznaje?
  Praktycznie wszystkie poważne instytucje. Od uniwersytetów, przez szkoły, małe firmy i duże korporacje, banki, aż po linie lotnicze. A nawet Kujawską Fabrykę Manometrów. (WUT?) Dokładna lista znajduje się na stronie www.cambridgeenglish.org Zachęcam do odwiedzenia tej strony, jeśli kogoś bardziej zainteresował temat FCE – znajdują się tam wszystkie potrzebne informacje i materiały do nauki, ja również z nich korzystałam.
 7. Gdzie może się przydać?
  Właściwie wszędzie. W pracy, w szkole, na uczelni. Wszędzie tam, gdzie potrzebne, przydatne lub wartościowe będzie podanie informacji o poziomie znajomości języka angielskiego. I nie mam tu popularnego stwierdzenia wpisywanego w CV. Dziś ,,angielski komunikatywny” podaje tam każdy, ale często to jak dobrze naprawdę znamy ten język pozostawia wiele do życzenia. Dlatego polecam rozważenie przystąpienia do egzaminu, który rzeczywiście może zweryfikować nasz poziom języka.
 8. Ile trzeba czekać na wyniki?
  Na wyniki czeka się około 2 miesięcy. Jeśli zarejestrujemy się wcześniej w serwisie online, to wyniki można otrzymać już po miesiącu.
 9. Czy warto?
  Moim zdaniem oczywiście! Ale znów na to pytanie każdy powinien samodzielnie udzielić sobie odpowiedzi. Niemniej jednak ja czuję się dumna, że do niego podeszłam i go zdałam. Chociażby dlatego, że świadomość poważnego egzaminu do zdania zmotywowała mnie do nauki.
 10. Lepiej zdać FCE czy poczekać i spróbować podejść do CAE?
  Powiem tak – jeśli jesteś pewny, że podejdziesz do CAE, to nie musisz wcześniej zdawać FCE. Niemniej jednak dużo osób, które postanowiły odłożyć w czasie FCE na rzecz CAE często potem nie podchodziły do żadnego z tych egzaminów. Dlatego na moim przykładzie powiem Wam, że warto było zdać FCE, chociażby po to, żeby potwierdzić swoje efekty w nauce. A egzamin zmotywował mnie do dalszej nauki, więc może niedługo uda się zdać i CAE.Trzymajcie kciuki!
  Pozdrawiam,
  K.
KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: