SZWAJCARIA | WYPADEK W GÓRACH I POMOC MEDYCZNA ZA GRANICĄ

szwajcaria wypadek w górach

Wierzę w siłę kobiecej intuicji. Podpowiadała mi, żeby nie jechać. Że ten wyjazd nie jest dobrym pomysłem. A jednak pojechałam. Intuicja miała rację.

szwajcaria alpy

O ile nie przepadam za pieszymi wędrówkami w góry, tak zimowe wyjazdy na narty są jednymi z moich ulubionych. Zwłaszcza, jeśli akurat świeci słońce. Alpy są wtedy takie piękne…

W marcu po raz kolejny zdecydowałam się na zimowe szaleństwo w Alpach – tym razem w Szwajcarii. Cieszyłam się na ten wyjazd, bo wcześniej byłam tam tylko przejazdem.

alpy w szwajcarii

SZWAJCARSKIE SŁOŃCE

Tak nazywał się nasz wyjazd. Pojechaliśmy razem ze snowee.pl, jedną z firm, które organizują zimowe grupowe wyjazdy w góry. Bardzo ich polecam – poza dobrą organizacją codziennie odbywały się jakieś dodatkowe atrakcje, np. rolowanie, testowanie sprzętów, wspólna impreza czy słynne Apres-Ski.

Mieszkaliśmy niedaleko Verbier, jednej z najsłynniejszych miejscowości dla fanów zimowego szaleństwa. Takie szwajcarskie Zakopane.

verbier szwajcaria

WYPADEK W GÓRACH ZA GRANICĄ

Niestety, miałam pecha. W drugi dzień wyjazdu pogoda była naprawdę okropna – padał śnieg, wiało, gęsta mgła bardzo ograniczała widoczność. Przewróciłam się tak niefortunnie, że ze stoku musiał ściągnąć mnie ratownik. Potem pojechałam do szpitala, miałam badania, USG. Okazało się moje wiązadło krzyżowe jest całkowicie zerwane i że dla mnie zimowe szaleństwo właśnie się skończyło… A to był dopiero drugi dzień.

Jadąc w góry (lub gdziekolwiek za granicę) pamiętajcie, żeby:

  • zabrać ze sobą kartę EKUZ (ja jej niestety nie miałam, ale o tym za chwilę)
  • wykupić sobie ubezpieczenie (chociaż podstawowe)

Naprawdę nie wiecie, kiedy może Wam się to przydać. Kartę EKUZ wyrobicie za darmo, a podstawowe ubezpieczenie to najczęściej koszt ok. 100 zł. Oczywiście można znaleźć lepsze, droższe i bardziej rozszerzone oferty.

UBEZPIECZENIE

Kiedyś zrobię osobny wpis o ubezpieczeniach podróżniczych, bo kryją się w nich różne haczyki – jedne nie obejmują leczenia dentystycznego, drugie sportów ekstremalnych, jeszcze inne tylko określoną grupę krajów. Najciekawiej to wygląda przy wyjazdach do USA i Kanady. Dużo firm nie obejmuje kosztów leczenia medycznego ze względu na wysokie koszty opieki zdrowotnej oraz tego, że w USA jest ona prywatna. Każdy Amerykanin sam wykupuje sobie ubezpieczenie, więc działa to trochę inaczej niż u nas, w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

Ubezpieczenie to naprawdę ważna rzecz, bo czasami nawet niegroźny wypadek za granicą może poważnie zrujnować Twój domowy budżet po przyjeździe do kraju, kiedy zaczną spływać do Ciebie rachunki… Uwierz mi, warto mieć ubezpieczenie.

kinga kus alpy swiss

KARTA EKUZ

W związku z tym, że długo wahałam się czy jechać na ten wyjazd czy nie, nie zdążyłam wyrobić sobie karty EKUZ (która jest darmowa). Właśnie przez brak tej karty, za pierwszą wizytę u lekarza w Szwajcarii musiałam zapłacić z własnej kieszeni. USG kolana, kule, opaska i krótka rozmowa z lekarzem kosztowały mnie 580 franków, czyli ponad 2 tys. zł…

POZYTYWNE MYŚLENIE

Przeczytałam kiedyś książkę ,,Potęga podświadomości”, która uświadomiła mi, jak duży wpływ na nasze życie ma podświadomość. Samym myśleniem o danych sprawach możemy je do siebie podświadomie przyciągać. Dlatego tak ważne jest pozytywne myślenie i dlatego nie załamałam się po wypadku, tylko postanowiłam wykorzystałam ten czas jak najlepiej mogłam i zrobiłam wszystkie potrzebne badania jeszcze za granicą.

szwajcaria wypadek w górach

OPIEKA MEDYCZNA W SZWAJCARII

Wypadek wydarzył się drugiego dnia naszego pobytu, w poniedziałek, a mieliśmy wracać dopiero w sobotę. Zorganizowanie sobie lotu wiązało by się z kolejnymi kosztami, których po kosztownej wizycie u lekarza chciałam uniknąć, więc zdecydowałam się nie skracać pobytu. Poprosiłam rodzinę o przysłanie mi skanu karty EKUZ z Polski, złożyłam wniosek o refundację i… zapisałam się na kolejne badania. Będąc w Szwajcarii udało mi się odwiedzić lekarza w sumie trzy razy i zrobić jeszcze rezonans magnetyczny korzystając z kopii karty EKUZ, czyli robiąc to zupełnie ZA DARMO.

opieka medyczna za granicą

Na rezonans w Polsce musiałabym czekać kilka miesięcy, a w Szwajcarii wykonano mi go w ciągu 3 dni. Jestem pod ogromnym wrażeniem ich systemu opieki medycznej i mam ogromną nadzieję, że również u nas będzie on kiedyś na takim poziomie. Dzięki temu, że wróciłam z wyjazdu z kompletem badań, zaraz po powrocie do Krakowa umówiłam się do świetnego specjalisty od spraw ortopedii i jestem w trakcie rehabilitacji. Trzymajcie kciuki, żeby operacyjna rekonstrukcja wiązadła nie była konieczna…

POWRÓT Z PRZYGODAMI

Zapraszam także na mój kanał na You Tubie, gdzie opowiedziałam szczegółowo o tym, co się wydarzyło. Tam dowiecie się także o przygodach w drodze powrotnej z Verbier – zepsuł nam się autobus i musieliśmy nocować w… bunkrze! Zapraszam!

Mam nadzieję, że wpis Wam się podobał! Nie zapomnijcie zostawić po sobie śladu w postaci komentarza. Będzie mi miło, jeśli także udostępnicie wpis znajomym, żeby jak najwięcej osób mogło zobaczyć co można zrobić w przypadku wypadku w górach za granicą.

szwajcaria kinga kus alpy

Jeśli podobał Ci się mój wpis będzie mi miło, jeśli dodatkowo:

Pozdrawiam ciepło,

Kiniacz XOXO


KINIACZ
Studiuję filologię włoską na UJ i kocham podróżowanie! Jestem Ambassadorką EF Education First i Absolwentką EF Roma oraz EF Nowy Jork! <3 Jeśli masz jakieś pytania - śmiało pisz do mnie! PSS! Na Facebooku udostępniam czasami ciekawostki związane z Włochami, a na Instagramie możesz poznać mnie bliżej :) YouTube'a dopiero rozkręcam, ale docelowo będą tam relacje z moich podróży! Zapraszam!
%d bloggers like this: