ZDROWA ŻYWNOŚĆ W USA | WHOLE FOOD MARKET

Home / LIFESTYLE / ZDROWA ŻYWNOŚĆ W USA | WHOLE FOOD MARKET
whole food market

Ameryka wielu osobom kojarzy się z niezdrowym jedzeniem, hot-dogami sprzedawanymi na ulicy, pizzą za dolara (niedobra, ble) i wszelkimi innymi fastfoodami. Nie mniej jednak Nowy Jork to miasto trochę nietypowe, odbiegające od wszelkich amerykańskich norm i standardów. Nietypowi są również jego mieszkańcy. 

Nowojorczycy różnią się nieco od typowych Amerykanów, ponieważ dużo chodzą po swoim mieście i przez to są trochę chudsi. W końcu każdy sposób dbania o swoje zdrowie jest dobry.

Będąc w nowym Jorku natknęłam się na naprawdę fajny sklep ze zdrową żywnością. Nazywa nazywa się Whole Food Market. Można tam kupić naprawdę pyszne rzeczy, jak np. te owoce w ”małych”, słodkich pudełeczkach. 

zdrowa żywność

Market specjalizuje się w sprzedaży organicznych produktów. Ma prawie 500 sklepów w Ameryce Północnej i w UK. Sprzedaje produkty mało (lub w ogóle nie) przetworzone, ekologiczne, zdrowe. Nie sprzedaje natomiast mięsa ani produktów mlecznych modyfikowanych genetycznie, znanych jako GMO. Co ciekawe, firma prowadzi nawet Whole Food Market University – po to, aby pomagać pracownikom w treningu i budować dobry zespół. Chciałabym, żeby taki sklep istniał również w Polsce.

W tym sklepie można kupić dużo świeżych owoców i warzyw. Co ciekawe, są dość drogie – sporo droższe od np. fastfoodów. W Nowym Jorku można kupić burgera czy pizzę za dolara, ale za kilogram jabłek, brzoskwini czy bananów trzeba zapłacić już minimum trzy. Przynajmniej ja nigdzie nie znalazłam tańszych.

CENTRAL PARK

Whole Food Market znajdujący się przy Columbus Circle na Upper West Side przy wejściu do Central Parku to miejsce, do którego zaglądają mieszkańcy miasta i turyści przed wyprawą na tzw. Wielki Trawnik (Great Lawn – oryginalna nazwa), czyli dosłownie wielki trawnik w Central Parku. 

Bardzo spodobała mi się tam półka z bananami, które były podwieszone na suficie w taki sposób, że każdy mógł je sobie zerwać niczym z drzewa.

owoce banany arbuzy

Cieszy również fakt, że w środku znajdowało się dużo ludzi – nie świecił pustkami jak sklepy ze zdrową żywnością w Polsce. To, co jest też fajne w amerykańskich marketach to to, że w niektórych z nich znajdują się charakterystyczne stoły z jedzeniem, które można zapakować i kupić sobie na wynos. Przypuszczam, że to dlatego, że większość Nowojorczyków nie ma czasu na gotowanie i stołuje się na mieście. Właściwie większość Nowojorczyków nie ma czasu na nic.

Posiłki serwowane są tam zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można znaleźć owoce, jogurty, sałatki, granole, zupy, makarony, mięso, a nawet pierogi. Nawiasem mówiąc spróbowałam w Toronto polskich pierogów – koło pierogów to to na pewno nie stało…

ONLINE

Whole Food Market prowadzi sklep online. Na ich na stronie internetowej znajduje się też zakładka z przepisami. Niektóre z nich wyglądają naprawdę apetycznie. Może kiedyś któryś wypróbuję. 😉 Sama firma określa się jako America’s Healthiest Grocery Store, czyli krótko mówiąc – Najzdrowszy Warzywniak Ameryki. 😉

warzywa

Firma kupuje produkty pochodzące od lokalnych sprzedawców, regionalne, organiczne. Warto też wspomnieć, że w ramach CSR, czyli Corporate Social Responsability (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu) Whole Food Market przekazuje minimum 5% z rocznych dochodów netto na cele charytatywne. Brawo!

Miejsce zdecydowane warte odwiedzenia podczas poszukania smaków Ameryki w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie. 

whole food market

LOKALIZACJE

Jest kilka Whole Food Markets w Nowym Jorku, ale podam Wam adresy trzech najważniejszych na Manhattanie:

  1. Blisko CENTRAL PARKU – 10 Columbus Circle Ste Sc101, New York, NY 10019
  2. Przy WORLD TRADE CENTER – 270 Greenwich St, New York, NY 10007
  3. Niedaleko GRAND CENTRAL TERMINAL – 1095 6th Ave, New York, NY 10036

Pozdrawiam ciepło,
Kinga

%d bloggers like this: